Elektronický dopis
- E-mail je dopis zasílaný elektronickou poštou prostřednictvím internetu. E-mail nazývaný, také email nebo někdy prostě mail, může obsahovat také přílohy ve formě souborů.
Hlavní části e-mailu
Při psaní e-mailu potřebujeme vědět, z čeho se vlastně elektronický dopis skládá. E-mail má tyto části:
- odesílatel
- adresát
- adresát, kterému je zaslána kopie e-mailu
- utajený adresát, který je příjemcem skryté kopie e-mailu
- předmět
- přílohy
- tělo dopisu
Jak napsat e-mail
Některé z výše uvedených položek jsou povinné, jiné jsou volitelné.
Každý e-mail musí mít svého odesílatele a alespoň jednoho adresáta, ať už regulérního adresáta nebo adresáta přijímajícího kopii anebo adresáta přijímajícího skrytou kopii e-mailu.
Všechny ostatní položky jsou nepovinné a pokud žádnou z nich nevyplníme, tak bude odeslán prázdný e-mail.
Podívejme se blíže na jednotlivé položky.
Odesílatel
Odesílatelem můžete být vy nebo kdokoli jiný, kdo vlastní e-mailovou adresu. Teoreticky lze odeslat e-mail i bez vlastní e-mailové adresy, ale tímto případem se zde nebudeme zabývat.
E-mailová adresa
Pro napsání e-mailové adresy pro vás budou užitečné odkazy níže, zabývající se tím, jak napsat e-mailovou adresu a jak napsat zavináč.
Adresát
Adresátem je standardní příjemce dopisu. Adresátem může být také příjemce kopie e-mailu nebo příjemce skryté kopie e-mailu. Adresát e-mailu musí být minimálně jeden. Může jich být však více zároveň a některé poštovní klienty umožňují i vytváření skupin adresátů.
Předmět
Předmět je nepovinná položka. Je však velmi doporučováno ji vyplnit, aby bylo příjemci hned jasné, čím se chcete zabývat. Stručný a výstižný předmět také umožňuje, abyste se vy i příjemce snadno orientovali v příchozí i odchozí, případně jinak roztříděné či archivované poště. Jasný předmět usnadňuje i snadné vyhledávání ve starší poště.
Přílohy
Přílohami elektronického dopisu, e-mailu, mohou být jakékoli soubory v elektronické podobě, ať už textové, grafické či jiné. Většinou je nastaven limit velikosti příloh a to na nejen na vaší straně, ale i na straně příjemce, přičemž tyto limity se nemusí rovnat. Při pokusu o zaslání příliš velkého objemu příloh tedy může dojít k nedoručení celého e-mailu.
Některé e-mailové schránky, například Google mail, vám neumožní odeslat spustitelné soubory. Toto opatření je z důvodu zabránění snadnému šíření virů pomocí spamu nebo omylem. Ze stejného důvodu se vám může stát, že váš e-mail obsahující obrázky může být automaticky preventivně přesunut do chránky se spamem na straně příjemce (pozn. spamem zde rozumíme nevyžádanou, obtěžující a někdy i nebezpečnou poštu, kterou se příjemci mailů obyčejně snaží více či méně úspěšně odfiltrovat ze své schránky pro doručenou poštu).
Tělo dopisu
Tělo e-mailu nemusí obsahovat elektronickou adresu příjemce či příjemců, ani předmět dopisu. Toto je již obsaženo v dříve uvedených položkách. Tělo dopisu tvoří text, ale mohou je tvořit i html stránky s obrázky nebo může být různě stylováno. Tělo dopisu není povinné jakkoli vyplňovat, ale vzhledem k tomu, že obyčejně tvoří hlavní část dopisu obsahující vlastní sdělení, tak je zpravidla vyplněno příslušným textem.
I v případě, že chcete příjemci pouze doručit přílohy, tak je vhodné v těle e-mailu napsat, že jsou tyto přílohy v e-mailu přiloženy.
Přesto, že váš podpis je často obsažen již v adrese odesílatele, je vhodné a slušné se na konci těla dopisu opět podepsat.
www.jaknapsat.cz
rady, tipy, vzory ke stažení zdarma