Uzavírání kupních smluv
- Písemnosti při uzavírání kupních smluv
- Při existující nabídce i poptávce po určitém druhu zboží či služeb dochází na trhu k obchodování prostřednictvím uzavírání kupních smluv. Nabídka, poptávka a objednávka jsou základní písemnosti, které většinou samotné kupní smlouvě při obchodování předcházejí.
Kupní smlouvě se věnujeme samostatně v kapitole Právní dokumenty. V Obchodní korespondenci naleznete písemnosti kupní smlouvu doprovázející. Budeme se nyní soustředit na písemnosti při jejím uzavírání, ty si snadno můžete dohledat či stáhnout v podkapitolkách nabídka, poptávka a objednávka.
Obecnou zásadou při uzavírání kupních smluv je, že při produkci příslušných písemností dbáme na to, abychom předešli budoucím sporům a nedorozuměním.
Smluvní strany u kupních smluv
Dochází-li v procesu uzavírání obchodu k dohodě mezi nabízejícím a poptávajícím, pak je uzavírána kupní smlouva, jejíž strany se nazývají odběratel a dodavatel. Odběratelem je ten, kdo něco kupuje, tedy zájemce, zákazník, spotřebitel, který před uzavřením smlouvy poptával zboží či službu. Dodavatelem je v kupní smlouvě ta strana, která zboží či službu prodala, tedy prodávající, výrobce, zhotovitel, který svůj produkt na trhu nabízel.
Proces uzavírání kupních smluv
Při uvádění nebo před započetím výroby produktu či nabídky služby se nejprve provádí průzkum trhu. Při již existujícím produktu nebo službě, ale někdy i dříve, bývá zasílána či zveřejňována nevyžádaná nabídka.
Nevyžádaná nabídka vyvolává poptávku nebo zjišťuje existující míru poptávky, případně zda nedojde k odmítnutí nevyžádané nabídky. Poptávka je následně vyhodnocována. Poptávka někdy neodpovídá původnímu nebo chtěnému záměru nabízejícího, v takovém případě dojde k odmítnutí poptávky.
Setká-li se poptávka se záměrem nabízejícího, pak je vydána vyžádaná nabídka, která již reflektuje potřeby trhu. Ve vyžádané nabídce jsou zveřejněny podmínky nabídky.
Nejsou-li pro poptávajícího podmínky nabídky dostatečně výhodné nebo atraktivní, pak dojde k zaslání odpovědi, kterou v takovém případě je žádost o úpravu podmínek, kterou nabízející může, ale nemusí akceptovat. Záporná odpověď je stejně tak možná jako pozitivní reakce.
Je-li žádost o úpravu podmínek pro nabízejícího zcela nebo z větší části akceptovatelná, pak je jeho dalším krokem úprava nabídky. Předcházející kroky se mohou několikrát opakovat, dokud strany nedají buďto definitivní odmítavou odpověď nebo naopak se vzájemně shodnou tak, že nabídka odpovídá poptávce.
Po akceptování přijatých úprav dochází k objednávce. Objednávka zde znamená totéž jako uzavření kupní smlouvy, při kterém dochází k nákupu a prodeji. Přičemž aby k takovému uzavření kupní smlouvy došlo, tak kromě objednávky na straně poptávajícího zde musí být i potvrzení objednávky ze strany nabízejícího.
www.jaknapsat.cz
obchodní korespondence
rady, tipy, vzory ke stažení zdarma