Předejděte budoucím
tahanicím o peníze.

  • Jak napsat…Životopis
  •  
  • Jak psát…Motivační dopis
  •  
  • Právní dokument
  •  
  • Jak napsat…Žádost
  •  
  • Obchodní korespondence

Jak napsat …

Google Custom Search

Váš životopis je vaší první vizitkou při hledání dobré práce.

Motivační dopis
nebo také průvodní dopis je velmi důležitou součástí při žádosti o práci či stáž. Pokud se bude líbit, můžete na jeho základě postoupit k pohovoru.

Ukažte na pracovním pohovoru společnosti nebo firmě, že právě vy jste tím nejvhodnějším kandidátem.

Když získáte vámi požadované místo, řekněte si také o přiměřené finanční ohodnocení.

jak napsat

dopis
Jak správně napsat dopis se může někomu zdát samozřejmostí.
www.jaknapsat.cz/dopis/

motivační dopisy
Časté typy motivačních dopisů vyskytujících se na trhu práce.
www.jaknapsat.cz/motivacni-dopisy/

průvodní dopis anglicky
Průvodní dopis v angličtině aneb covering letter. Vzory k dispozici.
pruvodni-dopis-anglicky

covering letter - receptionist
ukázka anglicky psaného průvodního dopisu.
covering-letter-receptionist

plná moc - vzor
Vzor plné moci zdarma ke stažení. Plná moc - vzor kdykoli k dispozici.
www.jaknapsat.cz/plna-moc-vzor/

Blackle
Vyhledávač Google v černém. Nechte své oči odpočinout.
www.blackle.cz

Pearl restaurant London
Jak chutná moderní francouzská kuchyně připravovaná televizní hvězdou Jun Tanaka.
pearl-restaurant-london

Jak napsat závěť

Závěť
Pojem závěti. Na základě ustanovení o formálních a obsahových náležitostech závěti lze závěť definovat jako jednostranný právní úkon zůstavitele, kterým disponuje se svým majetkem pro případ své smrti. Obsahem závěti je především stanovení dědice, případně, je-li zde více dědiců, tak také stanovení jejich dědických podílů. V závěti též může zůstavitel zřídit nadaci; závěť však musí v takovémto případě obsahovat statut nadace. Závěť může též obsahovat projev vůle zůstavitele o vydědění.

Kdo může učinit závěť

Zůstavitel
Zůstavitel je osoba, která v závěti vyjadřuje svou poslední vůli.

Závěť je osobním právním úkonem zůstavitele; musí ji proto učinit osobně, a nemůže k tomu zmocnit svého zástupce. Stejně tak je osobním úkonem zůstavitele i zrušení závěti. Zůstavitel není svou závětí vázán a může ji kdykoliv během svého života zrušit.

Náležitosti závěti

Závěť musí obsahovat den, měsíc a rok podepsání, jinak je neplatná. Toto je důležité především pro případný nástup závěti, která byla sepsána jako nástupnická závěť zůstavitele - tedy jeho pozdější poslední vůle.

Společná závěť více zůstavitelů je nepřípustná a tím pádem neplatná.

Forma závěti

Zůstavitel může závěť napsat vlastní rukou (rukopis) nebo ji zřídit v jiné písemné formě (např. jako strojopis) za účasti svědků nebo formou notářského zápisu. Závěť nenapsaná vlastní rukou, sepsaná jinak než rukopisem musí být podepsána zůstavitelem za přítomnosti dvou svědků nebo notáře.

Základní rozlišení se týká otázky, jak je závěť sepsána:

  • Pokud ji zůstavitel sepíše vlastní rukou, jde o závěť holografní.
  • Sepíše-li ji za něj někdo jiný, či ji sepíše jinými technickými prostředky, jedná se o závěť alografní.

Závěť může za zákonem daných podmínek pořídit i osoba, která nemůže číst ani psát.

Výhody sepsání závěti formou notářského zápisu

Kromě případů, kdy závěť vyžaduje ze zákona podobu notářského zápisu, může být tento způsob výhodný i tam, kde záleží jen na pořizovateli, zda si sepíše závěť sám, nebo se vydá k notáři. Notářský zápis o závěti je veřejnou listinou, zaručuje tedy vyšší míru právní jistoty a není tak snadné jej zpochybnit. Závěť má všechny náležitosti a nehrozí, že by mohla být opomenuta a dědictví nebylo projednáno na jejím základě. Zůstává uložena v bezpečí u notáře, stejně jako citlivé informace v ní. Což samozřejmě nevylučuje, aby si pořizovatel odnesl domů opis své poslední vůle.

Zrušení závěti

Zákon zná tři formy zrušení závěti:

  • Zřízení nové závěti - nová závěť může zrušit závěť předchozí zcela nebo zčásti. Může se tak stát buď výslovně, nebo mlčky, tím, kdy je z jejího obsahu patrno, že pozdější závěť nemůže vedle dřívější obstát. Pozdější závěť ruší předchozí za předpokladu, že je platná. Není však třeba, aby nová závěť byla zřízena ve stejné formě jako závěť předchozí.
  • Odvolání závěti - odvolání se může týkat buď celé závěti, nebo jen její části. Pro odvolání závěti platí tytéž náležitosti jako pro formu závěti. Odvolání však nemusí být učiněno ve stejné formě jako závěť.
  • Zničení závěti - závěť může zůstavitel též zrušit zničením listiny, na níž byla zachycena, přeškrtnutím textu apod. Uvedený projev vůle má právní následky za předpokladu, že je zde dána jeho pořizovací způsobilost a jeho vůle závěť zrušit. Uvedený způsob zrušení závěti nepřichází v úvahu u závěti sepsané ve formě notářského zápisu.

Účinnost závěti

Závěť je typický právní úkon “mortis causa”, tedy úkon, jehož účinky nastanou až v okamžik smrti. Jde o možnost realizace nezadatelného práva zůstavitele určit, kdo bude dědicem jeho majetku. Formy závěti upravuje §476 občanského zákoníku:

Zůstavitel může závěť buď napsat vlastní rukou, nebo ji zřídit v jiné písemné formě za účasti svědků nebo ve formě notářského zápisu.

www.jaknapsat.cz

závěť

rady, tipy, vzory ke stažení zdarma

23. července 2008


Web administration and graphic design Vladislav Jankovych © Vladislav Jankových, 2008.